Kdo je připojen
Právě připojeni - hostů: 2 
Návštěvy

Dnes:80
Tento měsíc:1737
Tento rok:2846
Celkem:95989
Max. denní počet:357

Ještě než se pustíme do sázení je vhodné sadbu (rozdružené stroužky) namořit, třeba už v září, sulkou proti vlnovníku česnekovému (jsou s nim problémy všude), rychle vysušit a čekat na správný čas sadby. Proti plísní moříme novým přípravkem ROVRAL AQUAFLO (4 ml/1 l vody - nejméně 20 minut). 

Udělejme ještě odbočku k předplodinám. Jan Kozák zavrhuje hrách, nemělo by se sázet po česneku, póru, cibuli. Podle jeho slov je po hrachu velmi aktivní fusárium. "Výborná je třeba jetelotravní směska, uvádělo se, že nejsou vhodné brambory, ale za uplynulých 14 let byly porosty horší pouze jednou. Fusarium eliminuje pozdní výsadba, jinak po bramborách je půda strukturní a nahnojená. Pokud je zem chudá, bez živin, je třeba zapravit do země 5 dkg/m2 Cereritu před výsadbou. Lze použít i hnůj, ale vyzrálý, v žádném případě čerstvý."

Kdy je třeba sázet? "Co nejpozději, od druhé poloviny listopadu do Vánoc. Správně se má zasázet a druhý den má zamrznout." Je třeba mít připravené, ulehlé lůžko. Pokud to lze, můžeme stroužek jen vtlačit asi do 6 cm hloubky (nad stroužkem). Pokud to nejde, je nejlepší udělat rýhy na hloubku výsadby, nasypat stroužky, dopíchnout ručně, aby pevně seděly v půdě, zahrnout a zašlapat. Vůbec nejhorší je používat sázecího kolíku, protože pod podpučím je vzduch, který brání zakořenění. Jakmile začne stroužek kořenit, začnou se aktivovat obranné látky vůči chorobám. Spon volíme podle mohutnosti nadzemní části (30 – 40 x 8 –10, hloubka 5 – 8 cm).

Ještě krátce k hnojení. Cererit je před výsadbou lepší než NPK, protože obsahuje draslík ve formě síranu draselného, a tedy navíc obsahuje síru, kterou česnek potřebuje k tvorbě silic, v NPK je naproti tomu chlorid draselný. V sezóně hnojíme dusíkem obsaženým výhradně v ledku vápenatém (15,5 % N), protože je účinný i v době sucha, dusík v LAV (27 % N) je v době sucha nedostupný). Aplikujeme 3-4x za sezónu 1 kg ledku na ar (1. na jaře, když česnek povyroste, 2. po 3-4 týdnech a 3. při hlávkování).

Pokud pěstujeme na malé ploše, kultivujeme na začátku vegetace vidlemi na házení hnoje) napříč řádku. Několikrát prokypříme po oschnutí rosy, tím zničíme klíčící rostliny plevelů. Česnek nemá rád hlubokou kultivaci.

Několik postřehů:

- Pokud na jaře hodně prší, náhle se ochladí nebo oteplí a česneku začnou žloutnout  špičky listů, nejedná se o plíseň. Česnek pouze díky stresu nepřijímá dusík, přihnojte proto ihned při objeveni příznaků ledkem vápenatým.

- Česnek je středně náročný na vodu. Když se vám zdá, že je třeba zalít mrkev, zalijte i česnek.

- Všechny česneky se dají sázet na podzim, ale ne všechny na jaře. Při jarní výsadbě můžeme záhony připravovat i k jiným zeleninám a vyhneme se problémům s houbomilkou. Nevýhodou je nižší výnos.

Před sklizní

Připomeňme si, že česneky dělíme na paličáky a nepaličáky. Paličák vytváří květní stvol s pacibulkami, nepaličák ho nevytváří. Paličáky jsou pouze ozimé, dají se ovšem vysadit i na jaře, ale pak často vytváří jen nedělenou cibuli nebo nevytvoří květní stvol a udělají velmi velkou cibuli se špatnou skladovatelností. Nepaličáky jsou ozimé i jarní, ozimé jsou většinou širokolisté a jarní úzkolisté. Nepaličáky mají lepší skladovatelnost, vyšší výnos, jsou adaptabilnější na prostředí a  snadnější na pěstování. Český zákazník upřednostňuje nicméně fialový paličák.

Paličákům ulamujeme květní vršky = hlávkování. Některé odrůdy výnosem na hlávkování nereagují, ale u odrůdy Bjetin můžeme při opomenutí snížit výnos o 60 %. Touto činností posílíme cibuli a vyhneme se zaplevelení pozemku pacibulkami. Hlávkujeme hned, jak se objeví květní stvol.

Nesušme na poli

Termín sklizně posuzujeme komplexně, určitě ne podle kalendáře, uváděná doba sklizně je jen orientační. Nejranější odrůdy někdy sklízíme už v polovině června, pozdní s 4 – 5 týdenním zpožděním. Termín lze odvodit metodou počítání obalových suknic. Když mají paličáky 4 vrstvy, to znamená pět dužnatých listů (list může být žlutý, ale dužnatý), nepaličáky tři obalové suknice. U nepaličáků se uvádí také čtvrtina nebo polovina polehlého porostu (nedejme se ale zmást vichřicí nebo vyválením kočky). Pozor pozdní sklizeň znehodnocuje konzumní vlastnosti česneku.

Sklizené cibule svazkujeme maximálně po dvanácti a umístíme do průvanu na zastíněné místo. Vážeme až v polovině nati, stonek seřezáváme kolmo. Kořínky vyřezáváme buď spolu s podpučím na poli nebo při vyvěšení zkracujeme na délku 3-5 cm. V dobrém skladu vydrží některé odrůdy až do května nebo června.

Aktualizováno (Čtvrtek, 24 Březen 2011 11:23)

 
Hledat
Novinky
- 24.3.2017 Zveřejněno usnesení VČS 2017 v sekci Jen pro členy
- 4.11.2016 zeřejněn přehled odpracovaných brigád v roce 2016 v sekci Jen pro členy
- 11.11.2013 zveřejněna informace o nových stanovách ČZS v sekci Jen pro členy
- 12.9.2011 zveřejněna "Fotogalerie osady po 20-ti letech" v sekci Jen pro členy
Počasí jižní Čechy
Datum
()